6 najčastejších chýb pri výbere podlahy

podlahy

Výber podlahy je jeden z najdôležitejších krokov pri zariaďovaní interiéru. Podlahou dokážete zmeniť celkový dojem. Preto je dôležité zamerať sa pri výbere podlahy na niektoré dôležité aspekty. A, vyvarovať sa chybám. 

Pri podlahách máte na výber veľké množstvo vzorov, dekorov a materiálov. A výber nie je jednoduchý. Častokrát výber podlahy ovplyvnia samozvaní “odborníci”, ktorí všetko vedia a všetko videli. Na tých si treba dať obzvlášť pozor. 

Ako vám pomôcť pri výbere podlahy a ako sa vyvarovať najčastejším chybám pri výbere podlahy sme zhrnuli v našom článku.

Výber podlahy bez ohľadu na miestnosť

Prvá rada znie, vyberajte praktickú podlahu. Každá miestnosť v byte či dome sa používa inak a je inak namáhaná. Podlaha v spálni je namáhaná menej ako podlaha v kuchyni alebo obývačke. 

Pri výbere podlahy preto myslite aj na funkčnosť. Ak preferujete rovnakú podlahu v celom byte alebo dome, vyberte podlahu, ktorá je odolnejšia voči oderu a je vodeodolná. 

Ak sa neviete rozhodnúť alebo sa nevyznáte v parametroch uvedených na baleniach, opýtajte sa. Odborníci vám poradia najlepšie. Tejto téme sme sa venovali v článku Ako vybrať podlahu podľa kvality.

Podlahy do spálne

Cena podlahy

V nádeji, že ušetríte, siahate po najlacnejších variantoch. A to je chyba. Cena podlahy odráža aj jej kvalitu. Preto nečakajte, že podlaha za málo peňazí vám vydrží dlho. 

Prvé problémy začnete vidieť čoskoro. Môžu to byť rôzne škrabance, preliačiny a podobne. Po krátkom čase bude lacná podlaha vyzerať tak, že budete pokukovať po novej. 

A ušetrili ste? Nie. V konečnom dôsledku si za pár rokov môžete ísť kúpiť novú. A výsledná cena je niekoľkonásobne vyššia, ako keby ste prvýkrát investovali do kvalitnejšej podlahy. Viac o cene podlahy sa dočítate v článku Je dobré vyberať podlahu podľa ceny?

Podlaha nesedí k štýlu zariadenia

Podlahu by ste mali zladiť s nábytkom. Priestor potom vyzerá vkusne a uhladene. Nie je podlaha ako podlaha. Zle zvolená farba alebo dizajn podlahy dokážu úplne zmeniť ráz miestnosti. A nie k lepšiemu.

Pri výbere podlahy si preto ujasnite, aký štýl nábytku budete mať v interiéri. Ak sa neviete rozhodnúť, navštívte showroom alebo predajňu. Podlahy sú tam vystavené, vidíte ich na dennom svetle a skúsený personál vám pomôže s výberom.

O tom Ako zladiť podlahu s nábytkom sa dočítate TU

Podlahy do obývačky

Podlaha, deti a domáci miláčikovia

Ak máte v domácnosti deti alebo domácich miláčikov, vyberte si odolnejší typ podlahy. Alternatívou sú aj podlahy, ktoré je možné renovovať. 

Zvieracie pazúriky dokážu urobiť na podlahe celkom slušné škrabance. Rovnako aj deti pri svojich hrách vymyslia všeličo. 

Ak nechcete meniť podlahu každých pár rokov, radšej investujte do podláh z odolnejších materiálov. Dobrou voľbou môžu byť kompozitné vinylové podlahy

Veľkosť, tvar a svetlo v miestnosti

Páčia sa vám tmavé podlahy, ale miestnosti sú malé? V tom prípade radšej zvoľte svetlé varianty. Tmavá podlaha vám opticky zmenší miestnosť. Naopak svetlé farby ju opticky zväčšia. 

Zvážte aj dopad denného svetla. Aj takáto maličkosť môže zmeniť atmosféru v miestnosti, ak ju skombinujete s nesprávnou podlahou. 

Ak máte miestnosť, ktorá je dlhá a úzka, je dobré vybrať podlahu, ktorá sa nezameriava na malú šírku priestoru. 

Podlahy do domu

Údržba podlahy

Koľko času ste ochotní venovať údržbe podlahy? Je podlaha odolná voči oderu, je možná jej renovácia? Aká náročná je renovácia? 

Všímajte si aj takú maličkosť, akou je práve údržba podlahy, ako ľahko sa umýva. Myslite aj na to, či ju treba pravidelne lakovať, olejovať alebo voskovať. 

Môže sa stať, že pri vašom životnom štýle nebudete mať na údržbu dosť času. 

Náš tip

Samotný výber podlahy nie je jednoduchý. Častokrát ste obmedzení rozpočtom. Avšak pri kúpe novej podlahy je najlepšie porozprávať sa priamo s odborníkom. Prejsť si jednotlivé predajne s podlahami, navštíviť showroom a pozrieť si podlahu naživo. Tejto téme sme sa venovali v článku Dôvody, prečo navštíviť predajňu podlahy.

Nerobte kompromisy pri kvalite podlahy. Pozerajte sa podlahu, ako na celok, ktorý by mal ladiť s celým vaším interiérom. 

Ďalšie články