Plávajúce podlahy patria medzi najobľúbenejší typ podláh. Samotná pokládka podlahy vyzerá na prvý pohľad jednoducho. Ak viete, ako ju urobiť. V opačnom prípade si zavaríte na problém. Zlá pokládka plávajúcej podlahy sa neprejaví hneď. Ale časom určite. Prečítajte si, ktorým chybám sa pri kladení podlahy vyvarovať.
Zle vypočítané množstvo materiálu podlahy
Dobre vypočítané množstvo materiálu je základ. Nejde len o množstvo plávajúcej podlahy, ale aj výpočet množstva podložky pod podlahy, soklových alebo prechodových líšt. Nezabúdajte, že pri kúpe podlahy je potrebné kúpiť o cca 5% – 10% viac. Navýšenie závisí od druhu podlahy. Ako vypočítať, koľko podlahy potrebujete sa dočítate v našom článku.
Neprečítanie návodu
Pred pokládkou akejkoľvek podlahy si prečítajte návod. Aj napriek tomu, že ste už podlahy pokladali. Jednotliví výrobcovia môžu vyžadovať iný typ montáže, prípadne prípravu podkladu.
Jednotlivé lamely netreba spájať silou, ale rozumom. Stačí poznať správnu techniku. Nesprávnou technikou spájania môžete podlahu dokonca poškodiť.
Samozrejme, v každej dobrej predajni podláh vám poradia skúsení odborníci.
Pokládka podlahy bez aklimatizácie
Jednotlivé miestnosti v interiéri majú rôznu teplotu a relatívnu vlhkosť vzduchu. V sklade, kde boli uložené alebo počas prepravy, boli iné podmienky. Ideálne je, ak necháte podlahu 1-2 dni aklimatizovať. Prípadne sa riaďte odporúčaniami jednotlivých výrobcov.
Chybne zvolený typ podlahy
Podlahy sa vyrábajú nielen v rôznych veľkostiach, ale aj materiáloch, dizajne, kvalite, hrúbke a podobne. Preto je veľmi dôležité zistiť, či je daný typ podlahy vhodný práve pre vás. Chcete podlahové kúrenie? V prípade musíte zvoliť typ podlahy vhodný pre podlahové kúrenie.
Pozorne si pozrite aj záťažovú triedu podlahy. Tá vám veľa napovie o odolonosti podlahy.
Neviete sa rozhodnúť? Zabudnite na rôznych odborníkov zo sociálnych sietí a navštívte predajňu podláh. Veľmi radi vám pomôžeme aj my vo Vanes Slovakia.
Zle zvolený podklad pod podlahu
Rôzne typy podláh – rôzny typ podložky. Niektoré podlahy majú podložku prípadne jej časť už integrovanú v sebe. Opäť stačí poriadne prečítať návod od výrobcu a zvoliť vhodnú podložku. Vyhnete sa tak zbytočným problémom.
Zle vytvorený prvý rad
Ak krivo začnete, krivo aj skončíte. A celá podlaha je zle položená. Druhá vec je, že ak začnete naprávať môžete niektoré lamely poškodiť. Počítajte s tým, že niektoré lamely sa vám už nepodarí zakliknúť. Ako správne pokladať podlahu si prečítate v našom článku: Ako správne položiť drevenú podlahu.
Položenie podlahy bez dilatácie
Pri montáži podlahy nezabúdajte na dilatačné škáry. Opäť si prečítajte návod a riaďte sa odporúčaniami výrobcu.
Prečo sú dilatačné škáry dôležité? Každý materiál sa počas roka rôzne rozpína a skracuje. Záleží od teploty a relatívnej vlhkosti v byte. A preto aj podlaha potrebuje trošku priestoru.
Nezabúdajte, dilatačné škáry by mali byť nielen pri stenách, ale aj pri prechodoch medzi jednotlivými miestnosťami a okolo prekážok. Napríklad okolo stupačiek alebo rúr radiátora.
Nesprávne smerovanie lamiel
Stojíte pred dilemou, ktorým smerom položiť podlahu? Po šírke alebo po dĺžke? Pravidlom býva, že lamely by sa mali pokladať paralelne k dopadu svetla. Ak je v miestnosti viac okien, riadite sa najväčším z nich.
Pri miestnosti bez okien sa riadite pravidlom dlhšej steny. Lamely pokladáte naprieč naprieč stenám.
Nedostatočné plánovanie
Som rád, že mi to tak vyšlo! Nejako to spravím! Poznáte tieto vety? Podľa nich spoznáte “majstra”. Každá práca má byť dôkladne naplánovaná. Nie ledabolo. Poriadne. Nech sa výsledným efektom môžete pochváliť. Naplánujte si všetko do poslednej bodky. Pokojne si celú miestnosť nakreslite a celý projekt pokládky podlahy rozplánujte.
Nie ste zručný majster? Nevadí. Pokojne oslovte parketové štúdio, ktoré vám pomôže.
Rada na záver
Veľa sa pýtajte. Ale, nie internetových odborníkov. Pýtajte sa skutočných majstrov. Pokojne navštívte predajňu podláh. Aj v našich predajniach v Žiline a Trenčíne vám poradíme.