Jednou z obrovských výhod drevených podláh je ich renovácia. Ak sú už poškodenia na drevenej podlahe veľké a viditeľné, je načase pustiť sa do brúsenia. Predtým, ako sa do toho pustíte, je potrebné miestnosť pripraviť. Ako pripraviť miestnosť pred brúsením parkiet sa dočítate v našom článku.
Ak už padlo konečné rozhodnutie “Ideme brúsiť”, poriadne sa pripravte. S renováciou parkiet a drevených podláh súvisí aj nadmerné množstvo prachu a neporiadok. Ak chcete perfektný výsledok, je dôležité precízne pokračovať krok za krokom. Výsledný efekt ale stojí za to.
Príprava miestnosti pred brúsením
Či už si idete renovovať podlahu sami alebo cez firmu, príprava miestnosti je na vás.
Vypracte nábytok
Miestnosť by mala byť úplne bez nábytku. Na podlahe by nemalo byť nič. Ak máte nábytkové zostavy, ktoré sa nedajú vypratať v celku, máte dve možnosti. Prvá je rozobrať nábytok, a tak ho premiestniť. Druhá je vzdať sa ho úplne a vymeniť za nový. Túto možnosť je dobré spraviť, ak ide o úplne starý nábytok bez hodnoty, ktorý má svoje najlepšie časy za sebou.
Neodporúčame takýto nábytok nechať v miestnosti, pretože parkety pod ním ostanú neobrúsené. Na možnosť postupného presúvania zabudnite. Pretože takýto postup nie je možné urobiť.
Ak sa pustite do takejto rekonštrukcie, je potrebné spraviť ju poriadne.

Zveste závesy
Všetko dole. Aj závesy a záclony. Moderné brúsky na podlahu majú síce odsávanie prachu zabudované, ale nezabudnite na malé mikročastice. Tie sa na závesoch a záclonách zachytia.
Zhodiť soklové lišty
Pred brúsením odinštalujte soklové lišty. Ak máte v pláne robiť aj nové omietky, prípadne maľovať, oceníte to ešte viac. A, zjednodušíte prácu maliarovi alebo murárovi.
V opačnom prípade vám murár natiahne omietku len po soklové lišty. Ak ich by ich zhadzoval podlahár, môže vám nové omietky poškodiť.
Ak vám po maľovaní zostali na parketách či podlahe kvapky z maľovania, nemusíte ich čistiť. Brúsky sú dostatočne silné a nečistoty sa vybrúsia. A vy si ušetríte prácu.
Soklové lišty zhoďte aj v prípade, ak nejdete dávať novú omietku alebo maľovať. Podlahárovi uľahčíte prácu.
Skontrolujte celú podlahu
Poriadne skontrolujte celú podlahu, či nevytŕčajú nejaké klince alebo pripináčiky. Určite nechcete spôsobiť poškodenie stroja. Minimalizujte riziko.
Povysávajte
Celú miestnosť dôkladne povysávajte. Zbavíte sa tak väčšiny nečistôt.
Odborník alebo laik
Ako prvú si zodpovedajte otázku, kto bude brúsenie robiť? Zručný majster môže kompletnú renováciu vrátane brúsenia zvládnuť aj sám. Myslite ale na to, že renovácia parkiet a podláh nie je len brúsenie, ale aj následná úprava podláh a olejovanie alebo lakovanie.
Aj zručnému majstrovi dá táto práca zabrať.
V opačnom prípade sa obráťte radšej na odborníkov. So svojimi skúsenosťami zvládnu renováciu ľavou zadnou.
Oplatí sa mi investovať do brúsenia parkiet?
Do renovácie drevenej podlahy či parkiet sa určite oplatí investovať. Drevená podlaha nie je najlacnejsia záležitosť. Veľa našich zákazníkov si ju vyberá práve preto, že má možnosť renovácie. Kupujete si podlahu na celý život.
Pokiaľ je podlaha položená dobre, medzi jednotlivými parketami nie sú veľké medzery a je rovná, renovujte. Oplatí sa to.