Ako správne položiť drevenú podlahu

ako pokladať podlahu

Pokladanie podláh môže byť náročná práca. Mnoho majstrov sa odváži položiť podlahu bez toho, aby si uvedomili, aké náročné to môže byť a s akými problémami sa môžu stretnúť. Tento článok vás prevedie procesom dokonalej pokládky drevenej podlahy a poskytne vám predstavu o tom, čo môžete očakávať a ako celú pokládku urobiť správne.

Výber podlahy

Zamerajte sa na výber správnej podlahy. Skombinujte s nábytkom a celým interiérom. Presvedčte sa, že typ podlahy, ktorý ste vybrali, je vhodný do danej miestnosti.

výberu správnej podlahy sme sa venovali v článku Ako vybrať podlahu. https://vanes.sk/ako-vybrat-podlahu/

Základné pravidlá

  1. Aklimatizácia

Drevenú podlahu nechajte minimálne 48 hodín aklimatizovať v miestnosti. Jednotlivé balíky neotvárajte, položte ich do miestnosti, v ktorej budú použité. Tento proces je obzvlášť dôležitý pri novostavbách, kde je veľmi vysoká vlhkosť vzduchu. 

  1. Kontrola

Každý kus podlahy dôkladne skontrolujte ešte predtým , ako ho použijete. Kusy s poškodením nepoužívajte. Pracujte za denného svetla, prípadné chyby a nedostatky sú lepšie viditeľné. 

  1. Rovný podklad 

Podlahu pokladajte na rovný a suchý podklad. Prípadné nezrovnalosti musia vyrovnané, bez trhlín a úlomkov. 

  1. Dilatačná škára 

Myslite na to, že drevo pracuje. Drevená podlaha preto musí mať oproti stenám, podperám alebo trubkam radiátorov určitú vzdialenosť, tzv. dilatačnú škáru. 

  1. Položenie podlahy

Drevené lamely môžete usporiadať pravidelne alebo nepravidelne. Odporúčame nepravidelné usporiadanie, kedy pri montáži zmiešate kusy z rôznych balíkov. Podlaha tak bude vyzerať vyvážene. 

Kladenie dosiek 

Mnoho majstrov sa pýta, akým spôsobom ukladať podlahové dosky. Po šírke alebo po dĺžke? 

Z optického hľadiska by sa mali lamely pokladať paralelne k dopadu svetla. Ak je v miestnosti viac okien, orientujte sa podľa najväčšieho. 

Pri miestnosti bez okien sa dodržiava pravidlo dlhšej steny. Lamely pokladajte naprieč stenám v miestnosti. 

Prvý rad lamiel

Prvý rad lamiel si voľne položte a pomocou šnúry alebo laserového zameriavača skontrolujte, či ich kladiete rovno a v pravom uhle. Ak je všetko v poriadku, môžete začať pokladať.

Dilatačnú škáru si vymedzte pomocou dilatačných klinov. Pri zameriavaní a pokladaní sa zamerajte na presnosť. Ak začnete krivo, krivo aj skončíte a celkový vzhľad nebude pekný. 

Pozor na chyby

Hoci sa kladenie podlahy môže zdať jednoduché, existujú určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Vyvarujte sa niektorým chybám, aby vaša pokládka podlahy dopadla na výbornú.

  1. Čítajte návod

Rôzny výrobcovia –  rôzne návody. Pamätajte na to a skôr, ako začne podlahu pokladať, prečítajte si pozorne návod od výrobcu. A to aj v prípade, že ste podlahu už pokladali. 

  1. Príprava miestnosti

Miestnosť, kde budete podlahu pokladať by mala byť čistá. Skontrolujte si vlhkosť miestnosti a vlhkosť podkladu. Pri vysokej vlhkosti si môžete vyrobiť neskoršie problémy. Podlahu nezabudnite aklimatizovať. Pri tomto bode platí pomaly ďalej zájdeš.

  1. Základ

Používajte podložky vhodné pre daný typ podlahy. Ak je to potrebné, nechajte si poradiť od odborníkov. 

  1. Plánujte

Ak je to potrebné, pokojne si miestnosť nakreslite. Premyslite si, akým spôsobom budete podlahu pokladať a akým smerom pôjdu lamely. Netreba sa ponáhľať. Zabudnite na vetu ja som vôbec rád, že mi to tak vyšlo.

  1. Krivý prvý rad

Začnete krivo a budete prerábať. Radšej si priebežne kontrolujte každý rad alebo každý druhý. Rýchlo zistíte, kde je chyba a viete ju napraviť. Skôr ako bude neskoro. 

  1. Dilatácia

Nezabudnite na dilatačné špáry. Opäť sa vyvarujte zbytočným problémom.

Ak sa na položenie podlahy necítite alebo ste časovo vyťažený, pokojne oslovte odborníkov. U nás vo Vanes Slovakia vám vieme pomôcť. 

Ďalšie články