Ako vybrať podlahu pre podlahové kúrenie

podlahove kurenie

Podlaha je dominantným dizajnovým prvkom v miestnosti. Jej výberom dokážem zmeniť celý ráz miestnosti. Dokáže nám efektívne dotvoriť interiér. Ale, aj pokaziť celý dojem z dobre prepracovaného návrhu interiéru. Extra pozornosť si zaslúži najmä pri výbere podlahy na podlahové kúrenie. V našom článku sa dočítate ako vybrať podlahu práve na podlahové kúrenie. 

Dizajn

Pri výbere podlahy nezabúdajte na dizajn. Farba, prevedenie a typ by mali ladiť s vaším interiérom. Premýšľajte o veľkosti miestnosti, o byte a dome ako celku. V prípade, že sa neviete rozhodnúť, požiadajte o radu odborníka. Podlahu si vyberáte na veľmi dlhý čas, a preto by mala dokonale ladiť so zvyškom interiéru. Ako zladiť podlahu s interiérom sme sa venovali v článku https://vanes.sk/ako-zladit-podlahu-s-nabytkom/

Funkčnosť podlahy

Premyslite si, do ktorej miestnosti budete podlahu pokladať. Je veľmi dôležité vedieť, ako bude podlaha namáhaná, či máte malé deti, domáceho miláčika a podobne. 

Vsaďte na kvalitu, neriaďte sa len cenou. Môže sa vám to nepekne vyplatiť na kvalite položenej podlahy a jej životnosti. Stále platí, nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci. A, vymieňali podlahu každý druhý rok. Téme ako vybrať vhodnú podlahu sme sa venovali v článku https://vanes.sk/ako-vybrat-podlahu/

Tepelno – izolačné vlastnosti 

Tepelno izolačné vlastnosti rozhodujú o konečnej spotrebe energie. V prípade podlahového kúrenia je dôležité, aby podlaha prepúšťala čo najviac tepla. Povedané rečou fyziky čím menší je tepelný odpor podlahy, tým je podlahové kúrenie efektívnejšie. Ak si vyberiete podlahu s vysokým tepelným odporom, riskujte vysoké účty za kúrenie a chlad v dome. Každý typ podlahy je iný a nie všetky sú vhodné na podlahové kúrenie. 

Izolačné materiály

Pri výbere podlahy na podlahové kúrenie nesmiete zabudnúť na izolačné materiály. V tomto prípade platí maximum zdola, minimum hore. Teda maximálny tepelný odpor pod kúrením a minimálny nad kúrením. Výber nevhodných izolačných materiálov sa opäť prejaví na spotrebe energie a vašej peňaženke . 

Podložky pod plávajúce podlahy nájdete na našom eshope https://www.kvalitne-podlahy.sk/podlahy-terasy/eshop/12-1-Podlozky-pod-podlahu

Typy podláh 

Drevená podlaha 

Drevená podlaha je luxusná, dlhotrvajúca a odolná. Ako bonus, nadčasová. Pri výbere drevenej podlahy si môžete byť istý poctivou robotou. Veľkou výhodou drevenej podlahy oproti ostatným typom je, že ju môžete renovovať a získate podlahu na celý život. A vhodná pre podlahové kúrenie. Pri použití drevenej podlahy na podlahové kúrenie máte dve možnosti:

  1. Použiť podložku pre podlahové kúrenie
  2. Celoplošné lepenie

U nás si možete vybrať rôzne typy drevených podláh https://www.kvalitne-podlahy.sk/drevene-podlahy

Vinyl

Nie guma, ale kvalitný vinyl. Podlaha je vyrobená z polyvinylchloridu (PVC)  patrí medzi vhodné alternatívy. Kvalitná vinylová podlaha má niekoľko výhod. Naprílad ľahká údržba, vysoká odolnosť a jednoduchá montáž. Dnešné vinylové podlahy sa vyrábajú v rôznych dizajnoch a farbách, čiže ich viete jednoducho zladiť s interiérom. 

Kvalitné vinylové podlahy nájdete na našom e shope https://www.kvalitne-podlahy.sk/podlahy-terasy/eshop/64-1-Kompozitne-vinylove-podlahy

Korková podlaha

Použitie korkovej podlahy na podlahové kúrenie neodporúčame. Majú totiž malú tepelnú vodivosť a pomerne vysoký tepelný odpor. Z hľadiska prenosu tepla je menej efektívna. 

Laminátová podlaha

Laminátová podlaha je najpoužívanejším typom podláh. Pre jej cenovú dostupnosť, množstvo dizajnových variantov a jednoduchú montáž a údržbu. 

Pri výbere laminátovej podlahy na podlahové kúrenie myslite na jej hrúbku. Čím hrubšia, tým náročnejší je prestup tepla cez podlahu. Na betónový podklad  odporúčame položiť fóliu, ktorá zabráni vlhkosti. 

Tento typ podlahy je vhodný pre teplovodné aj elektrické podlahové kúrenie. 

Široký výber laminátových podláh nájdete na https://www.kvalitne-podlahy.sk/laminatove-podlahy

Pozor, všetky typy podláh musia byť položené na rovnom podklade. S týmto vám však vie pomôcť samonivelizačná stierka. 

Rada na záver

Pri výbere podlahy sa riaďte rozumom. Vyberajte kvalitu, funkčnosť a dizajn. Nepozerajte len na cenu. V prípade nejasností sa obráťte na odborníkov. My vo Vanes Slovakia radíme klientom s čistým svedomím. Spokojný zákazník je predsa najlepšia reklama. 

Ďalšie články