Rekonštrukciu väčšina z nás začína od podlahy. V dnešnej dobe si viete vybrať neskutočné množstvo materiálov, vzorov a rôznych typov podláh. Jedno však majú rovnaké.
Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek typ podlahy, musíte ju pokladať na rovný podklad.
Ako postupovať pri vyrovnávaní krivej podlahy sa dočítate v našom článku.
Poriadne merajte
Prvý krok pre úspešné vyrovananie podlahy je jej dôkladné premeranie. Zistite si rozdiel medzi najvyššie a najnižšie položeným bodom v miestnosti. Tento krok nepodceňujte a podlahu premerajte dôkladne.
Spôsoby vyrovnania podlahy
Existuje viacero spôsobov, ako môžete vyrovnať podlahu pred pokládkou novej. Tento krok vám zabezpečí bezproblémovú pokládku novej podlahy. Zároveň sa vyhnete problémom, ktoré by v budúcnosti mohli nastať.
V prvom rade je veľmi dôležité vybrať typ podlahy, ktorú budete pokladať a tomu prispôsobiť spôsob vyrovnania.
Samonivelizačná stierka
Odporúčaná hrúbka pri samonivelizačnej stierke je 20 mm. Ak potrebujete vyrovnať väčší výškový rozdiel, aplikuje sa vo viacerých vrstvách.
Táto hmota sa rozlieva rovnomerne po celej miestnosti. Potom sa vyrovná pomocou špeciálneho valčeka.
Doba schnutia závisí od hrúbky samonivelizačnej stierky. Chodiť po nej môžete po cca 10 hodinách. Samotnú podlahu môžete pokladať až po niekoľkých dňoch.
Na trhu nájdete aj rýchloschnúce samonivelizačné stierky, ale v tom prípade počítajte s vyššou cenou.
Anhydridový poter
Pri tomto spôsobe vyrovnania podlahy sa budete musieť obrátiť na profesionálov. Je to pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje odborný prístup.
Anhydridový poter tvorí zmes materiálov, ktoré po zaschnutí vytvoria dokonale rovnú podlahu. Maximálna výška poteru je 80 mm.
Prvých 48 hodín po použití anhydridového poteru by sa do miestnosti nemalo dostať priame slnečné svetlo alebo prievan. Samotnú podlahu môžete pokladať po asi 5 dňoch.
OSB dosky
Jednou z možností vyrovnania krivej podlahy je použitie OSB dosiek. Sú odolné a stabilné. Veľmi dobre sa hodia na staré drevené podlahy, ktoré sa nedajú renovovať.
Ako náhradu OSB dosiek môžete použiť aj sadrokartón alebo betónové dosky. Ich montáž je jednoduchá a rýchla.
Nevyrovnaná podlaha je závažný problém pri pokladaní podlahy. Určite je potrebnú ju vyrovnať. Výber spôsobu vyrovania prispôsobte typu podlahy, ktorú plánujete položiť do interiéru.
Okrem zarovania nezabudnite aj na ďalšie dôležité faktory, ktoré môžu ovplyvniť kvalitnú pokládku podlahy:
1. Čistota povrchu
2. Vlkosť
3. Extrémne poškodenia – diery
4. Výber podložky pod podlahu
5. Výber materiálu a dizajnu podlahy
6. Smer pokládky
Ak ste sa rozhodli pre výmenu podlahy alebo jej renováciu, ale s vyrovaním povrchu si neviete dať rady, obráťte sa na profesionálov. My vo Vanes Slovakia vám radi pomôžeme. Prípadne sa môžete obrátiť na naše parketové štúdio.