Ako zvýšiť tepelnú izoláciu podlahy a ušetriť na vykurovaní

tepelnú izoláciu podlahy

Pre zníženie nákladov na teplo a zlepšenie úspory je dobré zvýšiť tepelnú izoláciu podlahy. Okrem zníženia účtov za energie bude vaše bývanie omnoho komfortnejšie. Steny domov sa zatepľujú bežne. Ale, častokrát sa zabúda aj na podlahy. A práve cez tie vám môže uniknúť 10 – 15% tepla. A riešenie je pritom jednoduché – tepelná izolácia podlahy.

Správna tepelná izolácia

Pri výbere správnej tepelnej izolácie musíte zohľadniť zopár dôležitých faktov. Prvým je, druh podlahy. Od neho závisí, aký izolačný materiál použijete. 

Ľahká podlaha – plávajúca. Má menšiu hmotnosť a menej zaťažuje konštrukciu. 

Ťažká podlaha – alebo aj betónová. Používa sa na prízemiach a viac zaťažovaných miestnostiach. 

Tepelnú izoláciu volíte aj podľa toho, aký typ podlahy máte v dome. Iný typ izolácie pôjde pod drevenú podlahu, iný pre vinyl a podobne. 

Pri zatepľovaní podlahy si ujasnite tri základné body:

  • Hrúbka izolácie.
  • Materiál na zateplenie.
  • Spôsob zatepľovania.
Zvýšte tepelnú izoláciu podlahy

Novostavby a izolácia podlahy

Pri novostavbách je zatepľovanie podlahy v rukách projektanta. Ten by mal vedieť najlepšie, aký materiál zvolí s ohľadom na použitú konštrukciu. Rovnako, akú zvolí hrúbku izolácie. Izolácia podlahy závisí aj od toho, či chcete nízkoenergetický dom alebo nie. V každom prípade aj tu platí. Radšej voľte kvalitné materiály, aj keď možno o niečo drahšie. Investované peniaze sa vám vrátia v podobe ušetrených eur za energie. 

Zvýšte tepelnú izoláciu podlahy
Zvýšte tepelnú izoláciu podlahy

Staršie domy a izolácia podlahy

Pri starších domoch je zatepľovanie podlahy omnoho náročnejšie. Nezabudnite na odizolovanie muriva a základov, drenáž a hydroizoláciu betónu. Obvykle sa zatepľuje polystyrénom. Aj pri starších domoch investujte do poriadnych materiálov. Oprava už zateplenej podlahy je finančne náročná a v niektorých prípadoch môže byť nemožná. 

Ak si na zateplenenie podlahy netrúfate, oslovte profesionálov. Nič nie je drahšie ako zbabraná robota, ktorú treba opravovať. 

Zvýšte tepelnú izoláciu podlahy
Zvýšte tepelnú izoláciu podlahy

Prečo zatepliť podlahu

Stačí sa pozrieť na stúpajúce ceny energií. Správna tepelná izolácia podlahy šetrí vaše eurá a znižuje náklady na vykurovanie. Ďalším bonusom je komfort a teplo v dome. Pri správnom vykurovaní znižujete riziko vzniku plesní. 

Náš tip

Hľadajte, porovnávajte a pýtajte sa odborníkov. Cenné rady samozvaných majstrov zo sociálnych sietí vás môžu stáť stovky eur.

Ďalšie články