Ako zvýšiť zvukovú izoláciu podlahy

Zvuková izolácia podlahy

Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu bývania, je hluk. Nielen hluk, ktorý prichádza z ulice, ale hluk od susedov. Prípadne aj vy môžete byť zdrojom hluku. Ako je to možné? Život v byte prináša rôzne prekvapenia. Aj v tom, že susedia pod vami môžu počuť každý váš krok. 

Ak chcete získať vyššiu kvalitu bývania a zaistiť si pokoj v byte, jedným z krokov je zvuková izolácia podlahy

Práve prieniku kročajového hluku a hluku, ktorý sa prenáša zvukom, môže pomôcť zvuková izolácia podlahy. Tá pomôže napríklad aj pri vŕzgajúcej podlahe. 

Odhlučnenie podlahy

O odhlučnení podlahy hovoríme predovšetkým pri bytových domoch. Ak si vyberieme za domov bytový dom, musíme počítať s tým, že tam s nami žijú aj susedia. Súčasťou podlahy v byte by teda mala byť kročajová izolácia

Ak bývate v staršom bytovom dome, tak na kročajovú izoláciu myslite pri rekonštrukcii podlahy. Susedia sa vám poďakujú. 

Pri ukladaní novej podlahy pamätajte na to, že by mala mať niekoľko vrstiev. Hlavne, ak idete pokladať novú podlahu svojpomocne. Zvýšite tak komfort svojho bývania. Nechajte si poradiť v špecializovaných predajniach podláh. 

Zvýšte zvukovú izoláciu podlahy

Ako vybrať správnu podlahovú izoláciu 

Pri výbere podlahy pre váš domov zvážte niekoľko faktorov. Jedným z nich je aj výber podlahy. Podlahovú izoláciu vyberajte podľa toho, pre aký typ podlahy ste sa rozhodli. Či pokladáte drevenú podlahu, laminátovú alebo vinylovú. Tiež zvážte cenu a náročnosť na inštaláciu. Môže sa stať, že budete potrebovať odbornú inštaláciu. Dávajte si pozor na samozvaných radcov zo sociálnych sietí. Pred nimi varujem skoro v každom článku. Mnohé predajne podláh alebo firmy zaoberajúce sa izoláciou podlahy majú svoj chat alebo sociálne siete. Osloviť ich môžete online alebo ísť priamo do predajne.

Najlepšie je, keď sa o podlahovej izolácii poradíte s odborníkmi. Prezerjte webové stránky prípadne sociálne siete renomovaných firiem s dobrými recenziami.

Vrźgajúca podlaha

Poznáte to, kráčate po podlahe a vrźga. Cez deň si niekedy tento zvuk ani neuvedomujeme. Do popredia sa dostáva večer, keď zvuky na okolo stíchnu. Staršidelné zvuky vás sprevádzajú doslova pri každom kroku.

Vŕzgajúca podlaha sa väčšinou objaví pri drevených podlahách so starými drevenými konštrukciami. Pod vplyvom vlhkosti a teplôt drevo pracuje. Je to normálny proces. Vlastnosť, ktorú drevo má.

Medzi jednotlivými dielmi dreva tak vzniká napätie. A pri každom kroku nás potom sprevádza nie veľmi príjemný zvuk vŕzgania. 

Zbaviť sa vrźgania podlahy dokážete prestavaním celej nosnej konštrukcie podlahy. To ale v niektorých prípadoch nie je možné a nie je to jednoduché. 

Riešením je použitie izolácie. Ideálne z polyuretánových pevných kusov alebo OSB dosiek. 

Zvýšte zvukovú izoláciu podlahy

Hluk a susedia

Aj hluk od susedov vie pekne otráviť naše bývanie. Ak nemáte odhlučnené steny alebo podlahy, počujete skoro všetko. Ak máte “šťastie” na hlučných susedov, znižuje sa aj kvalita vášho bývania. 

Zvuková izolácia podlahy je možným riešením. Štekanie psa, vystrájanie dtí alebo kroky suseda už nebudete počuť.

Aj v prípade bytového domu viete akusticky izolovať podlahu. Opäť je dôležité vybrať vhodný materiál. Pomôžu akustické lisované dosky. Pred ich kúpou sa uistite, že ich môžete použiť na váš typ podlahy. V ich prípade je výhodou, že nie sú lisované z jedného kusa. Tým pádom zle vedú zvuk. 

Inštalácia podlahovej izolácie

Samotná inštalácia podlahovej izolácie nie je jednoduchá. Ak nemáte skúsenosti s takouto prácou, obráťte sa na odborníkov. Niekedy je okrem samotnej podlahovej izolácie nutné použiť aj zvukovo izolačné panely. Pri profesionálnej inštalácii vám odpadnú problémy nielen s výberom vhodného materiálu, ale aj samotnou inštaláciou, ktorá nie je jednoduchá. 

Zvýšte zvukovú izoláciu podlahy

Rada na záver

Dobrá izolácia vám nielen pomôže odhlučniť priestor. Myslite aj na úsporu energií a nákladov na vykurovanie. Preto sa oplatí investovať nielen do kvalitnej podlahy a podlahovej izolácie, ale aj do samotnej inštalácie podlahy. 

Ďalšie články