Akú podlahu vybrať do bytu na prenájom

mlady par sa stahuje do noveho bytu s kvalitnou podlahou

Kúpili ste si investičný byt a plánujete ho prenajať? Premýšľate nad vhodným výberom nábytku a interiérového vybavenia? Tam nepochybne patrí aj podlaha. Podlaha v byte na prenájom musí plniť estetickú funkciu, musí byť odolná a ľahko sa udržiavať. Akú podlahu vybrať do bytu na prenájom? 

Na slovenskom trhu nájdete veľké množstvo podláh rôznej kvality a ceny. Pri výbere podlahy do bytu na prenájom musíte zvažovať viacero faktorov. Nových nájomníkov nepoznáte a podlahu chcete mať v byte dlhý čas bez toho, aby ste ju menili. Na čo si teda pozor pri výbere podlahy do bytu na prenájom? 

Cena podlahy

Prvý a dôležitý faktor. Aj keď byt na prenájom je investičnou nehnuteľnosťou, každý prenajímateľ premýšľa o cene podlahy. Je jasné, že do podlahy nechcete investovať veľké peniaze. Môže sa stať, že natrafíte na zlých podnájomníkov a podlaha bude zničená. Aj napriek tomuto riziku nesiahajte po najlacnejších variantoch. 

Cena podlahy odráža aj jej kvalitu. Preto sa zamerajte na pomer cena/výkon. Pri výbere sa zamerajte na vybrané predajne, ktoré sa špecializujú len na predaj podlahy. Takýto predajca má väčšie znalosti a vie vám poradiť.

Pri drahých podlahách je riziko poškodenia vysoké. A priamo úmerne stúpa aj vaša strata. 

vyber podlahy do bytu na prenajom

Odolnosť podlahy

Do bytu na prenájom si vyberajte podlahy s vysokou odolnosťou. Pri kúpe si všímajte triedu oderu a záťažovú triedu. Počítajte s tým, že s vyššou odolnosťou sa zvyšuje aj cena podlahy. 

Na druhej strane odpadá riziko rýchleho poškodenia podlahy. Podlahu tak nemusíte meniť po každom novom nájomcovi. Áno, aj to sa niekedy stáva. 

Myslite aj na to, že každá miestnosť má iné zaťaženie. V spálni trávite menej času ako napríklad v obývačke. Ak plánujete prenajať byt rodine s deťmi alebo s domácim miláčikom, potrebujete odolnejšiu podlahu. Tejto téme sme sa venovali v článku Ako chrániť podlahu pred poškriabaním a Akú podlahu vybrať do detskej izby

Životnosť podlahy

Ďalší faktor, ktorý by mal ovplyvniť váš výber. Najlacnejšie podlahy zvyčajne nemajú dlhú životnosť. V kvalitnej predajni podlahy alebo na e-shope nájdete tento údaj pri každej podlahe. Rovnako tam nájdete aj údaje o odolnosti podlahy. Ak je pre vás značenie nezrozumiteľné, predajca vám poradí a pomôže vybrať. 

Vodeodolnosť

Vodeodolnosť podlahy vplýva na jej životnosť. Pri všetkých druhoch podláh sa venujte aj tomuto údaju. Stačí malá mláčka a poškodená podlaha je na svete. Zvlášť v prípade miestností ako je kuchyňa alebo chodba. 

Príliš mokrý mop pri umývaní môže byť tiež problém. Pri nájomníkoch neviete povedať, ako sa budú o podlahu starať. Preto je lepšie zvoliť vodeodolné podlahy. 

Výber podlahy do bytu

Dizajn 

Obal predáva. A to platí aj v prípade investičných bytov. Ak chcete, aby sa rýchlo prenajal, myslite aj na estetickú stránku. Podnájomníci by sa mali v byte cítiť príjemne. V podstate im poskytujete domov. 

Podlahy do bytu na prenájom vyberajte s citom. Mali by ladiť s nábytkom a byť príjemné na dotyk. Aj tejto téme sme sa venovali v článku Ako zladiť podlahu s nábytkom.

Jednoduchá údržba podlahy

Čistenie a udržiavanie podlahy by malo byť čo najjednoduchšie. Samozrejme, nájomníci sa musia o podlahu starať a pravidelne ju čistiť. Ale, nepridávajte im starosti s ďalšou komplikovanou údržbou podlahy. Zbytočne ich buď odradíte od prenájmu alebo si koledujte o nesprávnu údržbu z ich strany. 

Aké sú možnosti v prípade jednotlivých podláh? Slovenský trh je rozmanitý a v každom type nájdete vhodnú podlahyu do bytu na prenájom. 

čistenie podlahy

Laminátové podlahy

Väčšinou bývajú prvou voľbou v prípade výberu podlahy do bytu na prenájom. Ich výhodou je pomerne dobrá cena, kvalita a dizajn. Existujú rôzne imitácie dreva alebo farebné odtiene. 

Pri cene nesiahajte po najlacnejších variantoch. Ich kvalita je nízka rovnako ako aj cena. Po krátkom čase používania vidieť prvé poškodenia. 

Ďalším plusom je jednoduchá údržba. Okrem toho trh ponúka aj vodeodolné laminátové podlahy. Výhodou je aj ich vysoká odolnosť. 

A, ak vám záleží na životnom prostredí, nájdete aj ekologické laminátové podlahy. Ich cena nie je vysoká. 

V pomere cena/výkon sú v prípade bytov na prenájom laminátové podlahy skvelou voľbou. Nezruinujú váš rozpočet, dobre vyzerajú a sú kvalitné. 

Vinylové podlahy

Aj vinylové podlahy sú výbornou voľbou do bytu na prenájom. Výhodou sú ich technické vlastnosti, predovšetkým vysoká odolnosť. V predajniach nájdete aj extrémne odolné vinylové podlahy.

Trh ponúka krásne dizajny od imitácie dreva, cez kameň po dlažbu. Veľmi jednoducho ich zladíte s nábytkom a interiérom. 

Čo sa týka ceny, tá býva vyššia ako pri laminátových podlahách. Rozdiel však nie je veľký. 

Čistenie a údržba vinylových podláh je jednoduchá. 

Pri moderných vinylových podlahách sa nemusíte báť o svoje zdravie. Sú vyrábané ekologicky, bez použitia ftalátov. Zahoďte predsudky a pokojne si do bytu vyberte aj tento typ podlahy. 

vinylova podlaha v kuchyni

Drevené podlahy

V prípade, ak idete byt prenajímať jednotlivcom alebo bezdetnému páru, pokojne siahnite po drevených podlahách. Navyše, ak je vaša nehnuteľnosť v lukratívnej štvrti, investujte aj do kvalitnej drevenej podlahy.

Na prenájom tak ponúkate skutočne luxusný a exkluzívny byt. Veľkého poškodenia sa báť nemusíte. Ak aj podlaha po čase používania získať nejaké tie šrámy, stačí prebrúsiť, nalakovať a podlaha je ako nová. 

Navyše na trhu je už niekoľko mesiacov hybridná vodeodolná podlaha.

Vhodná je dokonca na použitie v kúpeľni. Striekajúcej vody sa nemusíte báť. 

Rada na záver

Každý typ podlahy má svoje čaro. Pri každej nájdete plusy aj mínusy. Pred samotným výberom podlahy si ujasnite:

  • sumu, ktorú chcete investovať,
  • kto bude vaším nájomníkom,
  • ako dlho plánujete byt prenajímať.

Dôkladne si vyberte predajňu podláh. Recenzie sú skvelým radcom. 

Ďalšie články