Druhy drevenej podlahy – ktorý vybrať?

Drevne podlahy

Drevo a drevené podlahy sú veľmi úzko spojené s človekom. V dnešnej dobe ich nájdete v rôznych dekoroch a prevedeniach. Vďaka variabilite ich krásne skombinujete s interiérom. Drevené podlahy sú prírodný produkt, čiže netreba zabudnúť na ekologický rozmer. A, sú výbornou voľbou aj pre alergikov. Aké druhy drevenej podlahy nájdete na našom trhu? Čítajte ďalej. 

 Pri výbere drevenej podlahy by ste si mali zodpovedať pár základných otázok.

  1. Miestnosti, v ktorých bude položená drevená podlaha.
  2. Výber dreviny.
  3. Výber farby a dizajnu.
  4. Prevedenie.
  5. Povrchová úprava drevenej podlahy. 
  6. Finančné možnosti.

Drevené podlahy oslavujú veľký comeback, tak poďme spoločne vybrať tú pravú práve pre vás. 

Druhy drevenej podlahy

Drevené podlahy môžeme rozdeliť podľa rôznych kritérií. My sme si vybrali niekoľko základných, ktoré vám môžu pomôcť pri konečnom rozhodnutí. 

Dreviny

Na slovenskom trhu viete nájsť okolo 50 druhov drevín, z ktorých sa vyrábajú podlahy. Medzi najznámejšie patria dubové drevené podlahy. V našich končinách patria dubové podlahy medzi jedny z najobľúbenejších. Nezaostávajú ani bukové alebo jaseňové podlahy. Čerešničkou v našom e shope je podlaha z orecha, ktorú nájdete TU.

Vďaka spôsobu opracovania a použitia laku, či morenia si viete vybrať z rôznych farieb a elegantne ich zladiť s nábytkom. 

Ak túžite po troške exotiky u vás doma, môžete siahnuť po korkovej podlahe.

Prevedenie 

Prevedenie drevenej podlahy alebo akým spôsobom sú poskladané. Opäť je na vás, ktorý typ si vyberiete.

Parkety perodrážka

Parkety sú vyrábané s perom a drážkou a pri kladení sa zasúvajú do seba. Väčšinou ich výrobca dodáva bez povrchovej úpravy, po montáži ich treba brúsiť, tmeliť a lakovať.

Dvojvrstvové parkety

Vyrábajú sa z dvoch na seba kolmo lepených vrstiev dreva. Spájajú sa perom a drážkou. 

Trojvrstvové parkety

Tie sú vyrobené z troch na seba kolmo lepených vrstiev dreva. Najčastejšie sa spájajú spôsobom clik clak a môžu sa montovať plávajúcim spôsobom alebo celoplošne lepiť. 

Dyhované podlahy

Nosná vrstva je HDF doska, na ktorej je nalepená dyha. Môžu sa montovať spôsobom click clak alebo celoplošným lepením.

Masívne podlahy

Vyrobené len z dreva,  preto sú aj finančne najnákladnejšie. Na druhej strane ide skutočne o podlahy s vysokou kvalitou a jedinečným dizajnom. 

Povrchová úprava

Pri výbere povrchovej úpravy drevenej podlahy sa rozhodujete na základe vkusu a vlastných preferencií. 

Olejované drevené parkety

Hlavnou výhodou olejovaných parkiet je, že ich povrch je matný a nepotrebujete špeciálne doošetrenie podlahy. Ľahké znečistenie ako vyliatie vína či kávy viete vyčistiť rovnako, ako pri lakovaných parketách.

Lakované parkety

Elegantné prevedenie povrchovej úpravy drevených podláh s rovnovážnou ochranou. 

Rozdielom medzi lakovanými a olejovanymi parketami sme venovali v samostatnom článku Olejované alebo lakované parkety? Ktoré si vybrať?

Dizajn drevenej podlahy

Dizajn drevenej podlahy viete krásne skombinovať s celým interiérom bytu. Výber je široký od klasiky až po rôzne vzory a mozaiky. 

Široké lamely a dosky

Devená podlaha sa predáva v rôznej dĺžke lamiel. Na výber máte široké dosky, dvojlamelové alebo trojlamelové prevedenie. Takáto variabilita vám umožňuje vytvárať rôzne dizajny. 

Mozaiky a kazetové vzory

Trendom v roku 2022 sú práve podlahy v dizajne Chevron a Herringbone. Vyrábajú sa v  masívnom alebo viacvrstvovom prevedení a jednotlivé lamely sa skladajú do štvorcov. 

Cena

V prípade drevených podláh nie je potrebné šetriť. Podlahy sa predávajú v rôznych cenových reláciách a záleží na vašom rozpočte. Drevené podlahy sú podlahy na celý život a v prípade predaja nehnuteľnosti zvyšujú jej cenu. Sú skvelou investíciou do vášho bývania. Keď prirátame aj ostaté benefity ako sú dizajn, ekologický rozmer a zdravie, tak sú na trhu jednotkou. 

Ďalšie články