Kráčame po nej každý deň. Stala sa súčasťou našich domov. Môžeme si vybrať z viacerých materiálov, vzorov a farieb. Reč je o podlahe.
Podlaha nás prevádza už niekoľko tisíc rokov. Presne odvtedy, kedy sme začali stavať svoje prvé obydlia. Aká je história vzniku podláh od udupanej zeme až po vinyl?
Prvé podlahy
Odvážne si dovolíme tvrdiť, že to boli prvé podlahy. Ale, ak by sme sa na ne pozreli z perspektívy dnešnej definície slova podlaha, asi by sme boli trošku vedľa. Prvé podlahy totižto tvorila udupaná hlina. Niekde sa do hliny pridalo seno alebo slama. Niektoré kultúry používali piesok.
S prvými podlahami v pravom zmysle slova prišli asi pred 5000 rokmi Egypťania. Prevratným objavom bol kameň a kladenie kamennej podlahy. Gréci pred 3000 rokmi podlahy vyšperkovali ešte viac a začali tvoriť mozaiky. Po nich ich prebrali napríklad Francúzi, Španieli alebo Taliani.
Starí Rimania prišli na trh s keramikou. A začal sa vývoj dlaždíc s krásnymi vzormi a dekormi. Taliani a Blízky východ ich používal už v 16. storočí. K nám do Európy sa dostali približne v 19. storočí.
Samozrejme, nie každý si ich mohol dovoliť. Hovoríme o podlahách pre vyššiu vrstvu. Tým ostatným stále musela stačiť udupaná zem.
Prvé drevené podlahy
Prvé drevené podlahy sa začínajú objavovať v období stredoveku. Aj to v domoch bohatých ľudí. Po drevenej podlahe teda kráčala len šľachta a členovia kráľovských rodín.
Neskôr si drevené podlahy mohli dovoliť bohatí mešťania a obchodníci, približne v čase objavenia Ameriky, kedy začal vo veľkom prekvitať obchod s drevom.
Prvé drevené podlahy boli pracne vyrábané. Na ich výrobu ste potrebovali nielen veľa financií, ale aj robotníkov.
Vzory pre panovníkov boli vyrábané ručne. Kontrastné farebné dreviny sa ručne rezali a vytvárali vzory. Ručne opracované, brúsené pieskom, zafarbené a naleštené sa mohli pokladať. Niektoré sa zachovali dodnes.
Lacnú napodobeninu sa snažili vyrobiť mešťania a vzory na drevo maľovali. Vzhľadom na maľovanie sa ich zachovalo veľmi málo.
Z akého dreva boli vyrobené prvé podlahy
Záležalo od toho, ako ste boli bohatí. Chudobnejším stačili stromy, ktoré rástli v blízkom okolí. Používalo sa jadro tvrdých stromov, ktoré boli staré a kmeň bol hrubý. Vďaka tomu boli prvé drevené podlahy veľmi odolné. Dosky na podlahu neboli ručne opracované. Vyhladili sa postupným používaním a chodením po podlahe.
Drevené dosky boli široké. Keďže boli celomasívne a nie úplne dokonale vysušené, dochádzalo k vytváraniu špár. Niekedy takých veľkých, že malé predmety sa prepadávali na prízemí.
Bohatší si mohli dovoliť kúpiť už opracované drevo. A tí ešte bohatší dreviny dovezené z Nového sveta.
Zaujímavosťou je, že do spálne alebo do kuchyne šli širšie dosky. Do obývačky elegantné úzke.

Podlahy Herringbone
Do historického okienka musia byť zaradené. Pretože samotný vzor Herringbone používali ešte starí Rimania a Gréci. Podlaha s týmto vzorom znamenala bohatstvo a vysoké postavenie obyvateľov domu.
V 16. storočí sa začína vzor rybia kosť objavovať na podlahách. V 17. storočí je z neho trend.
A tento trend trvá dodnes. Drevené podlahy vo vzore Herringbone sú nadčasová klasika. Nájdete ich celým prierezom histórie podláh. A aj dnes si držia prvenstvo.
Drevené podlahy v 19. storočí
Devätnáste storočie prinieslo strojové opracovanie podláh, rok 1885 bol revolučný. Vynález stroja Side – matcher znamenal prelom. Začali sa vyrábať prvé podlahy s perom a drážkou.
Drevené podlahy sa pomaly začali dostávať aj do menej majetných rodín.
Prečo nie koberce
Odpoveď je jednoduchá. Koberce boli príliš drahé. Preto sa pokladali na drevenú podlahu len v domoch bohatých ľudí. Aj to nie po celej dĺžke a šírke miestnosti. Krásne parketové vzory len orámovali okraje koberca.
Drevené podlahy a 20. storočie
Po druhej svetovej vojne nastal boom v oblasti bývania. V našich končinách sa začali vo veľkom budovať paneláky. V niektorých drevené podlahy nahradilo lacnejšie linoleum.
Našťastie, nie vo všetkých. V mnohých starších bytoch môžete objaviť poklad v podobe klasických parkiet. Dnes sú známe pod názvom Herringbone.

Súčasnosť
Drevené podlahy zažívajú veľký návrat. Nielen v tomto roku, ale v posledných rokoch. Nájdete ich v rôznych vzoroch a prevedeniach.
Domovu vdýchnu príjemnú atmosféru a pokoj. Nehnuteľnosti s drevenou podlahou sa predávajú za vyššie ceny. Na trhu dokonca nájdete vodeodolné drevené podlahy.
História laminátových podláh
Drevené podlahy síce majú na trhu prvenstvo, ale v tesnom závese za nimi sú laminátové podlahy. Na slovenskom trhu sú relatívne krátko, ale tešia sa veľkej obľube.
Laminátová podlaha uzrela svetlo sveta v roku 1977 vo Švédsku. Predávať sa ale začala až o tri roky neskôr v roku 1980.
Prvé laminátové podlahy neboli top kvalita a mali veľký priestor na zlepšenie. Chytili sa šance a vďaka pokroku sa z nich stala stálica na trhu podláh.
Drevu častokrát konkuruje cenou. Avšak, tá nemá byť pri výbere podlahy smerodajná.
Dôvodom je, že lacné laminátové podlahy strácajú na kvalite. A to výrazne. Pri výbere laminátovej podlahy si preto všímajte jej kvalitu a nielen cenu. Dnes máte na výber aj veľké množstvo kvalitných laminátových podláh.

História vinylových podláh
Po drevených a laminátových podlahách patria k najobľubenejším vinylové podlahy.
Objavenie vinylu sa pripisuje francúzskemu fyzikovi Regnaultovi. Prvýkrát sa predstavil v Chicagu na výstave Storočie pokroku v roku 1933.
Po druhej svetovej vojne v roku 1947 vzniká prvá vinylová podlaha Tarkett. A začína doba experimentovania s vinylom. V tejto dobe ho do popredia dostávajú jeho vlastnosti ako odolnosť, pružnosť pri spracovaní a obrovské dizajnérske možnosti. V roku 1957 prichádza ďalšia možnosť a to je recyklácia.
V 60. rokoch sa vinyl používa od automobilového priemyslu cez balenie potravín a lekárske pomôcky.
Vinyl zažíva zlaté časy aj v oblasti podláh. Používa sa nielen v domácnostiach, ale aj vo verejných budovách.
Vďaka recyklácii, inováciám a výroby bez ftalátov sa drží na popredných priečkach aj dnes.