Je dobré vyberať podlahu podľa ceny? 

cena podlahy

Poznáme a vidíme to všetci. Ceny stavebných materiálov a aj iných komodít stúpajú. V snahe ušetriť častokrát siahame po najlacnejších riešeniach.  Stačí jeden rozhovor so samozvaným “ odborníkom” z vášho okolia a reklama na najlacnejšiu ponuku. A problém je na svete. Nie hneď, ale po čase budete ľutovať. Je dobré siahať po najlacnejšom riešení a vyberať podlahu podľa ceny? 

Kvalitný podklad

Predtým, ako začnete s pokladom podlahy, vyrovnajte podklad pod podlahu. Aj v tomto prípade voľte podľa kvality a nie podľa ceny. 

Správny výber podkladu tvorí mešiu časť v rozpočte. Správna príprava podkladu je ale kľúčová. 

Hrúbka podlahy

Aj samotná hrúbka podlahy vám veľa napovie o jej kvalite. Pri laminátových podlahách si dávajte pozor aj hmotnosť podlahy na meter štvorcový. Predovšetkým rozdiel v kvalite nastáva pri HDF doske. Logicky ťažšia HDF má zalisovaného viac materiálu, a tým pádom aj pod vyšším tlakom. Od tohto sa potom odvíja aj pevnosť dosky

Trieda dreva

Pri drevených podlahách sa zamerajte na triedu dreva, z ktorého je podlaha vyrobená. Poznáme tri triedy dreva. Prvá trieda je najkvalitnejšia. 

Prečo nie je dobré šetriť na cene podlahy? 

Odpoveď je jednoduchá, pretože po čase sa začnú ukazovať prvé problémy. Ak urobíte niečo poriadne na prvýkrát, nemusíte neskôr opravovať. Čo sa môže stať, ak pri pokládke a kúpe podlahy podľahnete lacnej ponuke?

  • Všetky nerovnosti sa časom odrazia na povrchu podlahy. Plávajúce podlahy začnú vŕzgať praskať a dochádza k porušeniu spojov.
  • Tenká hrúbka podlahoviny prekreslí každú nerovnosť, čo pocítite aj pri chôdzi. 
  • Málo laku na drevených podlahách alebo použitie laku určeného na iné účely spôsobí rýchle opotrebenie drevenej podlahy.
  • Slabé spojenie na klikových podlahách, kotré neskôr prasknú
  • Nesprávny výber podlahy do miestnosti, ktorá je najviac namáhaná/ kuchyňa/. Opäť riskujete rýchle poškodenie samotnej podlahy.

Pri realizácii renovácie podlahy alebo pokládke novej, sa nepozerajte len na cenu. V konečnom dôsledku sa vám to neoplatí . Pozerajte predovšetkým na kvalitu použitých materiálov, záťažovú triedu samotnej podlahy a aj výsledný vzhľad v porovní so zvyškom interiéru. 

Rada na záver

Ak nepatríte k domácim majstrom alebo sa na pokládku či renováciu podlahy netrúfate, oslovte renomovanú firmu. Zvážte, či je tá najlacnejšia aj najlepšia. A čítajte recenzie. Tie vám napovedia veľa o danej firme.

Ďalšie články