Laminátová podlaha patrí medzi jedny z najobľúbenejších podláh. Na trhu nájdete širokú paletu vzorov, farieb, ale aj prevedenia. Vďaka svojim vlastnostiam a často aj cene si ju zákazníci vyberajú nielen do svojich domov, ale aj komerčných priestorov. Pri jej výbere si ale dávajte veľký pozor. Práve cena môže odrážať aj jej kvalitu. Ľahko sa môže stať, že po krátkom čase budete musieť siahnuť po renovácii. Prečítajte si, ako vybrať skutočne kvalitnú laminátovú podlahu.
Správny výber laminátovej podlahy
Laminátové podlahy sa od seba odlišujú nielen dizajnom, ale aj kvalitou. Pri jej výbere sa poraďte so skúsenými odborníkmi. Premyslite si, do ktorých miestností ju chcete pokladať. Medzi základné parametre výberu patria:
- hrúbka podlahy,
- záťažová trieda,
- trieda oderu,
- materiál, z ktorého je vyrobená,
- systém pokládky,
- vodeodolnosť,
- vhodnosť pre podlahové kúrenie,
- záruka.
Všetky tieto informácie by mali byť napísané na e-shope, prípadne vám ich poskytne predajca.
Hrúbka laminátovej podlahy
Pri nákupe si ako prvé všimnete toto číslo. Hrúbka podlahy sa uvádza v milimetroch. Pred výberom si premyslite, do ktorých miestností idete podlahu pokladať, aký rovný je povrch, či máte podlahové kúrenie. Každá miestnosť má totižto iný stupeň náročnosti. Sú miestnosti, po ktorých kráčame častejšie. Tu je dobré vybrať hrubšiu laminátovú podlahu.
Najtenšia je 6 mm a 7 mm podlaha. Upúta vás najmä cenou, ale musíte si dať skutočne veľký pozor, pri jej výbere. Nie je vhodná do najviac namáhaných miestností, ako je napríklad obývačka alebo detská izba.
8 mm podlaha je kompromis k pomere cena/kvalita. Pri 10 mm už môžeme hovoriť o skutočne kvalitnej podlahe, ktorá je vhodná aj do často namáhaných priestorov. 12 mm podlaha je vhodná aj do komerčných priestorov. Patrí medzi najhrubšie typy a býva vysoko odolná.
Záťažová trieda laminátovej podlahy
Záťažová triedy laminátových podláh sú presne stanovené európskou komisiou. Sú rôzne pre privátne priestory a komerčné priestory. Práve pre bytové priestory sú vhodné triedy 21 -23:
- záťažová trieda 21 – spálňa,
- záťažová trieda 22 – obývačka, jedáleň a chodba,
- záťažová trieda 23 – kuchyňa, chodba a schody.
Trieda oderu laminátových podláh
Čím vyššia je trieda oderu, tým je aj vyššia odolnosť hornej vrstvy podlahy. Pri tomto parametri nájdete čísla od AC1 – AC5. Laminátové podlahy s označením AC1 a AC23 sú veľmi zriedkavé. Číslo sa uvádza spolu so záťažovou triedou.
Napríklad:
Označenie KI.21/AC1 – KI.21 záťažová trieda, AC1 trieda oderu. Takáto podlaha je vhodná do málo namáhaných priestorov, ako je napríklad hosťovská izba.
Označenie KI.23/AC3 – KI.23 záťažová trieda, AC3 trieda oderu. Podlaha je vhodná pre namáhané obytné priestory, ako je napríklad obývačka.
Materiál, z ktorého je vyrobená
Laminátové podlahy sa skladajú zo 4 vrstiev. Aj ich zloženie vám veľa napovie o kvalite laminátovej podlahy. Každá jedna vrstva a ich vzájomná súhra je pre kvalitu dôležitá.
Povrchová vrstva
Vyrobená z tvrdenej melamínovej živice. Tá chráni povrch laminátovej podlahy a je odolná voči oderu. Na nej je nanesený UV lak, ktorý chráni podlahu pred UV žiarením a zmenám farieb.
Dekorová vrstva
Dekorová vrstva je vyrobená z papiera a vytvára dekor jednotlivých podláh. Najčastejšie používaný je imitácia dreva.
Nosná doska
Tvorí základ celej laminátovej podlahy. Je vyrobená drevotrieskovej dosky, MDF dosky alebo HDF dosky. Práve jej kvalita je rozhodujúca pre celkovú kvalitu laminátovej podlahy.
Spodná strana
Nazýva sa aj protiťah a vyrovnáva pnutie, ktoré vzniká štruktúrou materiálu. Väčšinou je vyrobená z fenolovej živice.
Systém pokládky laminátovej podlahy
Laminátová podlaha sa vždy kladie plávajúcim spôsobom. Jednotlivé dosky nie sú spojené s podkladom. Nezabudnite na dilatačné škáry. V každom prípade si pred samotnou pokládkou prečítajte návod na použitie. Ako správne položiť podlahu sa dočítate v našom článku 9 najčastejších chýb pri kladení podlahy.
Pri kladení si dávajte pozor na správne zvolený podklad a jeho rovnosť. Kladeniu podlahy sme sa venovali aj v našom článku Ako správne položiť podlahu.
Vodeodolnosť
Na trhu nájdete aj vodeodolné laminátové podlahy. Špeciálna povrchová úprava z nej robí podlahu vhodnú aj do miestností, ako je napríklad kuchyňa. Je to skvelý benefit, ktorý oceníte ak máte domáceho miláčika. Životnosť takejto podlahy je dlhšia ako pri bežnom lamináte. Nájdete ich na našom eshope. Vodeodolná laminátová podlaha z nášho e-shopu je voči vode odolná 24 hodín.
Laminátová podlaha a podlahové kúrenie
Niektoré typy laminátovej podlahy sú vhodné pre podlahové kúrenie. Opäť je potrebné prečítať kompletné informácie od výrobcu. Nezabudnite na to, že čím hrubšia podlaha, tým náročnejší prestup tepla cez podlahu.
Záruka
Všeobecne platí záruka 24 mesiacov. Dajte si pozor, aby podlaha bola montovaná podľa odporúčaní výrobcu. Prípadne sa pri pokládke laminátovej podlahy obráťte na odborníkov. My vo Vanes Slovakia ponúkame vodeodolné laminátové podlahy so zárukou 20 rokov. Pri niektorých typoch podláh aj 25 rokov.
Náš tip
Tak, ako aj pri iných typoch podláh, odporúčame zamerať sa na kvalitu a nie len cenu. Na trhu nájdete veľké množstvo laminátových podláh v rôznych cenových reláciách a rôznych dekoroch. Ak si chcete svoju podlahu užívať viac ako len 2 roky, zamerajte sa na kvalitu a nechajte si poradiť od odborníkov.
Ak máte viac otázok, príďte nás navštíviť do našich predajní v Žiline a Trenčíne. Okrem dobrej rady si vami vybranú laminátovú podlahu môžete pozrieť aj na vlastné oči.