Najkrajšie trendy podlahy v roku 2023

trendy podlahy

Nový rok prináša aj nové trendy v oblasti podláh. Či už staviate alebo renovujete, máme tu pre vás horúce tipy na rok 2023. Predtým, ako začnete nakupovať novú podlahu, urobte si podrobný prehľad najnovších trendov, ktoré vám podlahy prinášajú. 

Top trendy podláh 2023

Zdá sa, že rok 2023 bude v znamení teplých jemných tónov. Záležať bude na vytvorení príjemnej hrejivej atmosféry domova.

Do popredia sa začínajú dostávať trvalo udržateľné materiály, ktoré ekologicky nezaťažujú životné prostredie. Zároveň nie sú škodlivé pre zdravie obyvateľov domu. 

A nastáva posun k materiálom, ktoré vydržia dlhšie, sú odolnejšie a je možná ich rekonštrukcia. 

Podlahy so vzorom rybia kosť – Herringbone

Trend podláh vo vzore rybia kosť začal stúpať už v roku 2022. A zdá sa, že tento trend tu bude ešte nejaký čas. Dokonca, niektorí dizajnéri tvrdia, že vlastne ani nikdy neodišiel a drží sa v trendoch niekoľko desaťročí. 

Častokrát ho majitelia objavia pod starými kobercami a pustia sa do renovácie. 

Veľa spotrebiteľov siaha po vzore herringbone – rybia kosť v štandardnom dubovom prevedení. Je to práve preto, že kombinácia tohto vzoru a duba je nadčasová. 

Aj keď nájdete podlahy so vzorom rybej kosti v mnohých materiálových prevedeniach, drevo ostáva top.

Podlahy herringbone

Teplé farebné tóny podláh

Ľudia sa snažia vo svojich domovoch navodiť príjemnú a hrejivú atmosféru. Práve teplé a prirodzené farby dreva ju dokážu vytvoriť. 

Ak ste sa rozhodli pre iný typ podlahovej krytiny, vyberajte v jemných a svetlých tónoch. Ak máte radi extravaganciu, vybite si ju na nábytku. 

Ak teda hľadáte vhodnú farbu do interiéru, rozhodnite sa pre teplejšie farby z palety. 

Ideálne je spojenie s minimalistickými prvkami v interiéri. 

Textúry na povrchu podlahy

Ďalším trendom, ktorý prichádza v novom roku, sú viditeľné textúry na povrchu podlahy. Samozrejme, vedú drevené podlahy. Ale textúrované povrchy nájdete aj medzi laminátovými alebo vinylovými podlahami.

Populárne sa stávajú práve pre svoje vizuálne vlastnosti. Do miestnosti dokážu vniesť rustikálnu estetiku. 

Podlahy s textúrou

Ekologické a trvalo udržateľné podlahy

Doba, v ktorej žijeme, odráža aj tento trend. Zákazníci začínajú premýšľať nad trvalo udržateľnými produktami, ktoré minimálne zaťažujú životné prostredie. 

Došlo k posunu v rozhodnutiach. Majitelia domov a bytov sa často rozhodujú pre podlahy, ktoré majú vysokú odolnosť alebo je možná ich oprava. 

Vedúce postavenie preto získavajú drevené podlahy. Masovo vyrábané lacné typy podláh sa dostávajú do úzadia. V prípade laminátových podláh si zákazníci vyberajú podlahy s vyššou odolnosťou.

Jednoducho povedané, ľudia si vyberajú tie podlahy, ktoré im vydržia celý život.

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy sa pomaly čoraz častejšie dostávajú do príbytkov zákazníkov. Opäť je to tým, že ľudia siahajú po odolnejších podlahách. A práve k nim patrí aj vinylová podlaha. 

Ponúka veľké množstvo vzorov a dekorov. Pre ich trvanlivosť a dizajnové možnosti sa stávajú čoraz populárnejšími.

Vinylové podlahy

Matné povrchy

Už v minulom roku sa matné povrchy dostávali do popredia. A ani v roku 2023 tomu nie je inak. Matné povrchové úpravy sú elegantné, jemné a sofistikované. Predovšetkým pri použití vo veľkých priestoroch. 

Ak sa matný povrch spojí so vzorom rybia kosť, vyzerá skvelo. Pridajte jemné pastelové farby a máte trendy podlahu ako vyšitú. Okrem iného aj nadčasovú.

Šachovnicový vzor

Pre odvážnych majiteľov nehnuteľností, ktorí radi experimentujú, je to skvelá správa. Šachovnicový vzor pri podlahách vedie. Tento vzor nie je komplikovaný a v priestore vyzerá úžasne.

Avšak, musíme upozorniť na výber nábytku do interiéru. Ak sa rozhodnete pre podlahu so šachovnicovým vzorom, ste oklieštený možnosťami zariadenia. 

Tip na záver

Trendy podlahy v roku 2023 vám ponúkajú široký výber variantov. Tie viete krásne zladiť s vaším štýlom interiéru. Okrem iného sa vo veľkej miere zameriavajú na trvalo udržateľné materiály a ekologické materiály. Ak premýšľate nad tým, akú podlahu vybrať k svojmu nábytku, prečítajte si článok Ako zladiť podlahu s nábytkom. S výberom správnej podlahy vám radi poradíme v predajniach v Žiline a Trenčíne.

Ďalšie články