Od čoho závisí cena drevenej podlahy

cena drevenej podlahy

Drevená podlaha je krásna, štýlová a nadčasová. Patrí medzi najobľúbenejšie a najkvalitnejšie podlahy na našom trhu. Samozrejme, za kvalitu si priplatíte. Od čoho závisí cena drevenej podlahy? Čítajte ďalej v našom blogu.

Druh dreviny

Drevené podlahy sa vyrábajú z rôznych drevín a tie sa predávajú v rôznych cenách. Za exotické dreviny zaplatíte viac. Rátajte s tým, že aj ich dovoz a clo niečo stoja.

Tvrdšie dreviny rastú dlhšie, čo ich robí drahšími a cennejšími. Čím má drevina vyššie parametre ako tvrdosť, životnosť alebo hustota, tým je drahšia. 

Typ drevenej podlahy

Drevenú podlahu môžete kúpiť ako mozaiku, parkety alebo lamely / jedno, dvoj alebo trojlamelová podlaha). 

Cena mozaiky je najnižšia. Viac si priplatíte za parkety a najviac z jedno lamelovú drevenú podlahu. Práve tá patrí medzi najobľúbenejšie. 

Trieda dreva

Vedeli ste, že existujú tri triedy dreva? Prvá trieda je najdrahšia, ale má vynikajúcu kvalitu. Druhá trieda je zlatá stredná cesta. A posledná tretia trieda je najlacnejšia. 

Výrobca

Každý výrobca si určuje svoje  ceny produktov. A ani pri drevených podlahách nie je výnimka. My vo Vanes Slovakia si potrpíme na kvalitu jednotlivých podláh, a preto vyberáme výrobcov s vysokou kvalitou. Za málo peňazí, nečakajte veľa muziky. 

Rozmer

Aj rozmer jednotlivých lamiel zohráva rolu pri cene podlahy. Čím vyššie rozmery  – šírka a dĺžka, tým vyššia cena. 

Hrúbka podlahy

Aj hrúbka drevej podlahy sa odráža na jej cene. Čím hrubšia podlaha, tým vyššia cena. Na druhej strane, odrazí sa to na kvalite a odolnosti podlahy. Hrubšiu podlahu môžete renovovať častejšie.  Opäť platí, radšej si priplaľte a máte podlahu na celý život. 

Treba uvedomiť, že ceny stavebných materiálov, aj dreva, rastú. Za posledných osem rokov narástli najviac.  Nárast ceny evidujú aj Lesy SR. 

Prečo rastie cena?

Za rastom cien drevených podláh nie je len samotná cena dreva. Vzrástli ceny aj iných kľúčových komodít ako je ropa, elektrina alebo plyn. Tým pádom sa zvýšia aj náklady jednotlivých dodávateľov a výrobcov. 

Ďalším faktorom je aj vysoký dopyt po drevených podlahách. Tu nastupuje vzťah ponuka – dopyt. 

Pár eur môžete ušetriť kúpou akciových podláh. Stále platí, za kvalitu si priplatíte. Ak investujte do kvalitnej drevenej podlahy, kúpite podlahu po ktorej budú behať aj vaše vnúčatá. Nie sme tak bohatí , aby sme si kupovali lacné veci. Pri drevených podlahách to platí dvojnásobne.

Ďalšie články