Podlahy pre komerčné priestory

podlahy pre komercne priestory

Máte kaviareň, kanceláriu alebo malú predajňu a premýšľate nad tým, akú podlahu vybrať? Výber podlahy do komerčných priestorov prebieha odlišne ako do bytu. 

V prvom rade si treba uvedomiť, že podlahy budú vystavené omnoho vyššej záťaži. Nielen počtom ľudí, ktorí po nej budú stúpať. Do obchodu, kaviarne alebo kancelárie nechodíme bosí alebo v papučkách. 

Čo si treba uvedomiť, skôr ako začneme vyberať dizajn podlahy? 

  1. Kde bude podlaha? 
  2. Aká je záruka od výrobcu?
  3. Aká je náročnosť údržby podlahy? 
  4. Vybrali ste spoľahlivého dodávateľa? 
  5. Je podlaha vodeodolná? 

Nároky na jednotlivé komerčné priestory sú rôzne. Inú podlahu budete potrebovať do kancelárie a inú do obchodu. V kancelárii je síce pohyb ľudí minimálny, ale musíte počítať s kancelárskymi stoličkami, prípadne s chôdzou v dámskych lodičkách. 

Ak vyberáte podlahu do obchodu alebo kaviarne, musíte počítať s vyšším počtom zákazníkov. Tí prídu aj v špinavých topánkach. Prípadne prinesú aj nejaké tie kamienky. Nezabúdajte, že vaši zákazníci, klienti či zamestnanci by sa v priestoroch mali cítiť dobre. 

Výber si poriadne premyslite, navštívte viacerých predajcov a nechajte si poradiť od odborníkov. 

podlaha re komercne priestory
Podlaha pre komerčné priestory

Aká podlaha je vhodná pre komerčné priestory? 

Vinylová podlaha

Vinylová podlaha je skvelá voľba pre komerčné priestory. Jej výhodou je dlhotrvajúca životnosť a odolnosť. Druhým veľkým plusom je široký výber dizajnov a farieb. Dokážete nájsť dizajn podobný dlaždiciam či drevu.

Vinylové podlahy vynikajú pružnosťou a sú príjemné na dotyk. Výhodou je aj ich ľahká údržba a kombinácia s podlahovým kúrením. A posledným bonusom je ekologickosť.

Pri vinylových podlahách by ste sa mali pozerať záťažovú triedu. Minimálna hodnota by mala byť 32, kedy hovoríme, že podlaha je vhodná do stredne namáhaných komerčných priestorov.

Na trhu nájdete aj extrémne odolné vinylové podlahy, ktoré skvelo vyzerajú, sú vhodné pre podlahové kúrenie a neobsahujú PVC, ftaláty a zmäkčovadlá. Pri jej výbere dbajte na kvalitu, výrobcu a vlastnosti. Pri inštalácii podlahy do komerčných priestorov oslovte profesionálov. 

vinylová podlaha pre komerčné priestory
Vinylová podlaha pre komerčné priestory

Laminátové podlahy

Áno, aj laminátové podlahy môžete použiť do komerčných priestorov. Pri ich výbere buďte maximálne obozretní a nesiahajte po najlacnejších možnostiach. Kvalitné laminátové podlahy vhodné do komerčných priestorov majú vyššiu triedu oderu a záťaže a vrchná nášľapná vrstva je odolná voči silnému UV žiareniu. 

Pre komerčné priestory sú vhodné laminátové podlahy, ktoré majú záťažovú triedu vyššiu ako 32. Dôležitá je aj trieda oderu. Uvádza sa ako hodnota AC a má 6 stupňov. Pre komerčné priestory by mala byť minimálna trieda oderu AC3. Odporúčame však AC4 a vyššie. AC3 sú vhodné napríklad pre hotelové izby, kde je záťaž o niečo nižšia ako pri prevádzkach alebo kanceláriách. 

Triedy oderu podlahy pre komerčné priestory

AC3 – obytné priestory a komerčné priestory s nízkou záťažou vhodné napríklad pre hotelové izby

AC4 – obytné priestory a komerčné priestory so strednou záťažou, ako napríklad kancelárie,  menšie butiky a kaviarne.

AC5 – komerčné priestory s vysokou záťažou, ako sú verejné budovy, reštaurácie alebo školy.

AC6 – vhodná pre veľmi namáhané priestory, ako sú vstupné haly a obchodné centrá. 

Nezabudnite, že podlaha pre komerčné priestory musí mať aj vysokú triedu záťaže od 32 vyššie. Správnou kombináciou triedy oderu a záťaže získate krásnu a funkčnú podlahu pre vašu prevádzku či kanceláriu. 

Laminatova podlha pre komercne priestory
Laminátová podlaha pre komerčné priestory

Drevené podlahy

Drevené podlahy sú vhodné skôr do reprezentačných priestorov. Určite ich neodporúčame do priestorov, ktoré sú náročné na pohyb ľudí. 

Ak potrebujete podlahu do miestnosti, kde prijímate klientov, drevené podlahy sú vhodné. Pôsobia nadčasovo a exkluzívne.

Rada na záver 

Ak hľadáte podlahu do komerčných priestorov, oslovte odborníkov. Práve tí vám najlepšie poradia s ohľadom na typ priestorov. Samotnú pokládku podlahy tiež nechajte na odborníka. Na podlahu, ktorú si položíte sami, sa záruka nemusí vzťahovať. 

Ďalšie články