Podlahy vhodné do veľkých priestorov

Podlahy

Veľké množstvo moderných rodinných domov je naprojektovaných tak, že obsahujú veľké miestnosti. Predovšetkým ide o spojenie kuchyne s obývačkou alebo veľké vstupné haly. Pri takýchto konceptoch je kľúčové zamerať sa na výber vhodnej podlahy. Práve tá dokáže vyzdvihnúť všetky pozitíva otvoreného veľkého priestoru. Prečítajte si, ktoré podlahy sú vhodné do veľkých priestorov.

Prvé kroky pred kúpou podlahy

Predtým, ako si vyberiete samotný dizajn a typ podlahy, zvážte niektoré základné otázky. Ich správnym zodpovedaním sa vyhnete množstvu problémov a podstatne zúžite a zjednodušíte výber. 

Odolnosť podlahy

Dôležité je zamyslieť sa, ako veľmi bude podlaha zaťažovaná. Máte deti alebo domáceho miláčika? V tom prípade budete potrebovať odolnejšie podlahu. Každá miestnosť v byte alebo dome je inak zaťažovaná. Miestnosti ako chodba, vstupná hala, obývačka a detská izba sú najviac zaťažené. Druhá kapitola sú kuchyne. Na podlahu vám môže spadnúť hrniec alebo nôž a hrozí poškodenie. A napríklad spálňa patrí medzi najmenej zaťažované miestnosti. 

Premyslite si teda, koľko členov domácnosti a labiek domácich miláčikov prejde po podlahe. 

Pri laminátových podlahách nájdete údaj o záťažovej triede, pri drevených tvrdosť dreva a pri kompozitných triedu použitia. Všetky tieto údaje vám pomôžu vybrať skutočne odolnú podlahu. 

Podlahové kúrenie

Pri výbere podlahy myslite aj na podlahové kúrenie. Pri každom type podlahy máte uvedené, či je daná podlaha vhodná pre podlahové kúrenie. Ak aj tak nemáte istotu, opýtajte sa priamo predajcu. Skúsený a férový predajca podláh vám korektne odpovie a odporučí vhodnú podlahu. Téme podlahy a podlahové kúrenie sme sa venovali v článku Ako vybrať podlahu pre podlahové kúrenie.

Spôsob pokládky

V prípade veľkých plôch oslovte radšej profesionálov. Oslovte skutočne profesionálnu firmu, ktorá sa rozumie remeslu. Pomôžte si recenziami, prípadne priamymi odporúčaniami od známych, ktorí už majú s danou firmou skúsenosti. Pri našej viac ako 20 ročnej praxi sme sa stretli s rôznymi “majstrami”.

Skúsený podlahár pozná rôzne finty a úskalia pokladania podlahy. 

Ak sa chcete o pokladaní podlahy dozvedieť viac, prečítajte si náš článok 9 najčastejších chýb pri kladení podlahy.

Starostlivosť o podlahu

Koľko času chcete venovať čisteniu podlahy? Ako ste na tom časovo? A čo deti alebo domáci miláčik? Aj starostlivosť a údržbu podlahy si treba premyslieť. Každý typ podlahy vyžaduje odlišnú starostlivosť. Ak chcete mať čistú domácnosť, pozerajte aj na tento faktor. 

Napríklad pre drevené podlahy nie sú vhodné parné mopy, na druhej strane na údržbu nie je náročná. Stačí vlhký mop. A, môžete ju renovovať. Laminátové podlahy majú jednoduchšiu starostlivosť. Ale, nedajú sa renovovať. Zvážte všetky pre a proti jednotlivých podláh a vyberte si. 

Dizajn a farba

Ak ste všetky technické parametre zvážili a prediskutovali, môžete vyberať farbu a dizajn. V prvom rade je dôležité brať do úvahy celkový interiér. Akej farby máte steny, ako bude ladený nábytok, kde bude nábytok rozmiestnený. Ladenie farieb vie urobiť veľa s atmosférou, akú doma vytvoríte. Aj tejto téme sme sa venovali v článku Ako zladiť podlahu s nábytkom.

Návšteva predajne podláh

Úplne posledný krok vo vašom výbere. Určite sa vyberte do viacerých predajní podláh. Svoje základné otázky budete mať zodpovedané, ale ak nie ste úplný odborník, nechajte si radšej poradiť. 

V predajni uvidíte podlahu na vlastné oči. Fotky na internete alebo v katalógu môžu vyzerať inak ako v skutočnosti. Materiál si viete ohmatať a niektoré predajne majú podlahu položenú na väčšej ploche. Viete si poriadne prezrieť, prípadne sa po nej prejsť. A, podlahy si viete porovnať. 

Ďalšie články