Svetlá alebo tmavá podlaha? Ktorú vybrať?

svetla alebo tmava podlaha

Vyberáte podlahu do bytu a neviete sa rozhodnúť? Svetlá alebo tmavá podlaha? Pri rozhodovaní sa nedajte ovplyvniť chvíľkovými trendami alebo radami samozvaných odborníkov. Podlahu vyberáte na niekoľko rokov, prípadne na celý život. Samotný výber je na vás. Pri výbere sa držte osvedčených rád. Ak sa neviete rozhodnúť, čítajte s nami. 

Tmavá podlaha 

Tmavé odtiene dodávajú interiéru punc elegancie a prepychu. Práve preto býva veľmi častou voľbou. Ak ich správne skombinujete s nábytkom, váš domov bude vyzerať skutočne luxusne. Na trhu nájdete veľké množstvo tmavých podláh. Vyberať môžete z dubovej klasiky alebo siahnuť po orechovom dreve, ktoré je prirodzene tmavé. 

Tmavú podlahu vyberajte do veľkých priestorov. V malých miestnostiach ju nedoporučujeme, pretože interiér môže vyzerať menší a môže pôsobiť stiesneným dojmom. 

Správna kombinácia svetla, nábytku, farby stien a tmavej podlahy dokáže vyčarovať skutočne krásny interiér. 

Svetlá podlaha

Svetlé podlahy sú nadčasové a univerzálne. Dokážete ich použiť v menšom aj väčšom interiéri. V poslednom čase sa do popredia dostávajú podlahy v odtieňoch bielej a šedej. 

Svetlé odtiene vytvárajú väčší a jasnejší priestor a jednoducho ich skombinujete s nábytkom. Dávajte si pozor na svetlé steny a doplnky. Priestor bude pôsobiť sterilne a chladno. 

Ak sa krásne vyhráte s nábytkom, dokážu vytvoriť úžasný kontrast a oživiť interiér. Medzi obľúbené druhy patria podlahy svetlý dub alebo jaseňové podlahy.

Aj vo svete podláh nie je všetko len čierne a biele. Na výber máte aj iné farby, ktoré viete zladiť s interiérom. Ponúkame vám menší prehľad. 

Žltá a béžová podlaha

Tieto farby dodajú miestnosti jas a vytvoria pokojnú atmosféru. Symbolizujú zábavu a optimizmus.

Červená a oranžová podlaha

Farby nájdete napríklad u podláh z čerešňového dreva. Interiéru dodajú nádych exotiky a tepla. Perfektne sa hodia napríklad ku koloniálnemu masívnemu nábytku. 

Hnedá podlaha

Takéto odtiene navodzujú atmosféru spojenia zeme a prírody. V interiéri sa hodia napríklad k rustikálnemu nábytku a nábytku v jasných farbách. 

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorá podlaha je pre vás vhodná, prečítajte si náš článok Ako zladiť podlahu s nábytkom.

Náš tip

Skôr ako sa rozhodne pre kúpu podlahy, premyslite si dizajn celého interiéru. Nielen nábytku, ale ja farbu dverí a okien. Premysleným dizajnom získate pokojný domov a ohúrite hostí. 

Ďalšie články