Tipy, ako predĺžiť životnosť laminátovej podlahy

tipy, ako predlzit zivotnost laminatovej podlahy

Laminátové podlahy sú aj u nás veľmi obľúbené. Spolu s drevenými podlahami patria medzi najčastejšiu voľbu. Ich veľkým plusom je cena a jednoduchá údržba. Časom však môžu stratiť svoju krásu a dizajn. Prečítajte si niektoré tipy, ktoré vám pomôžu predĺžiť životnosť laminátovej podlahy. 

Pravidelná údržba 

Je veľmi dôležité udržiavať laminátovú podlahu čistú. Zamerajte sa na pravidelné vysávanie. Zbavíte sa tak nielen prachu, ale napríklad aj drobného piesku alebo kamienkov. Tie dokážu na laminátovej podlahe vytvoriť celkom slušné škrabance. A tie už neopravíte. Dôslednosť je dôležitá v prípade, ak máte laminátovú podlahu vo vstupných miestnostiach ako je napríklad chodba. V prípade detí aj v detskej izbe. Aj keď máte laminátovú podlahu s odolnejším povrchom, neznamená to, že sa nikdy nepoškriabe. 

Pravidelne používajte vlhkú handru alebo mop. Aj tu buďte opatrní. Nepoužívajte veľa vody. Podlahu môžete poškodiť. Na slovenskom trhu nájdete aj vodeodolné laminátové podlahy. Aj pre ne platí pravidlo vlhkého mopu. 

Na parné čističe zabudnite. My ich neodporúčame. 

Dajte si záležať aj na výbere čistiacich prostriedkov. Nájdite si spoľahlivú značku určenú pre laminátové podlahy. 

cistenie laminatovej podlahy

Ochranné podložky pod nábytok 

Tie by mali byť samozrejmosťou. Nielen pod ťažkým nábytkom, ale aj pod stoličkami. Časté posúvanie a premiestňovanie stoličiek môže spôsobiť viditeľné poškodenia na laminátovej podlahe. 

Pri premiestňovaní ťažkých kusov nábytku ho neposúvajte po podlahe. Manipulácia sa síce sťaží, ale ochránite podlahu. 

V prípade gauča alebo postelí môžete použiť menšie koberce. Dobre vybraný dizajn a vzor koberca dokáže zviditeľniť dekor laminátovej podlahy. Získate tak nielen funkčný, ale aj vkusný doplnok. 

Slnečné žiarenie

Aj to dokáže urobiť paseku na podlahe. Dlhodobé vystavenie laminátovej podlahy slnečnému žiareniu môže vytvoriť viditeľné zmeny na farebnosti podlahy. Je jasné, že v niektorých miestnostiach sa mu nedá vyhnúť. Ale viete si pomôcť vkusnými roletami alebo závesmi. 

Závesy vám zútulnia interiér. Okrem toho vám poskytnú súkromie pred zvedavými susedmi. 

laminatova podlaha a slnecne luce

Kontrola

Pravidelné kontroly stavu podlahy môžu pomôcť odhaliť prvé poškodenia. Všímajte si podlahu napríklad pri vysávaní alebo umývaní.

Menšie poškodenia viete opraviť svojpomocne a rýchlo. Na odreniny a škrabance môžete použiť špeciálnu ceruzku, číry lak alebo živicu. Vyberte správny odtieň. 

Pri hlbších poškodeniach pomôže vosk alebo retušovacie pero. Opäť si dajte záležať na výbere správneho odtieňa. 

Väčšie poškodenia si vyžadujú odborný zásah. Poškodenú lamelu môžete vymeniť. Pozor, ak nie ste zručný majster, požiadajte o pomoc odborníkov. 

Ak je laminátová podlaha poškodená na viacerých miestach, podlahu musíte vymeniť. Laminátová podlaha sa nedá rekonštruovať tak, ako drevená. 

Výber kvalitnej podlahy

Najlepší spôsob, ako si užívať laminátovú podlahu čo najdlhšie je správny výber. Zamerajte sa na kvalitu. Kvalitné laminátové podlahy sú odolnejšie voči poškodeniu a celkovému opotrebeniu. 

Na trhu nájdete laminátové podlahy v nízkej cene, ale cene zodpovedá aj kvalita. Vyberajte si podlahu od renomovaného výrobcu. Navštívte viaceré predajne zamerané prioritne na predaj podláh. Pracujú v nich odborníci, ktorí vám poradia. 

Dizajn je dôležitý, ale pýtajte sa na záťažovú triedu a triedu oderu. Kvalitné laminátové podlahy majú aj špeciálne upravenú vrchnú vrstvu. 

Vedeli ste, že laminátové podlahy majú rôznu záruku? Niektoré podlahy dokonca 20 rokov

Výber kvalitnej laminatovej podlahy

Pokládka podlahy

Nepodceňujte správnu pokládku podlahy. Nerovný povrch, zle zvolená podložka, dilatačné škáry a podobne. Pre vás neznáme pojmy? Zavolajte si na pokládku podlahy odborníka. Ten vie presne, čo má robiť. Okrem toho má roky skúseností vo svojom obore. 

Opäť varujeme pred samozvanými majstrami typu: Som rád, že mi to tak vyšlo…

Myslite aj na to, že záruka sa môže zmeniť, ak si pokládku podlahy urobíte svojpomocne. Ak ste sa rozhodli investovať do laminátovej podlahy, investujte aj do správnej pokládky. Verte nám, vráti sa vám to. 

Rada na záver

Aj laminátové podlahy sú krásne, odolné a kvalitné. V našich končinách dokonca veľmi populárne. Preto si zaslúžia dostatok starostlivosti. V prípade, že sa o ne staráte vhodne, vydržia vám dlho a vo výbornom stave. 

Ďalšie články